[Company Logo Image] THERMOGAS plus® s.r.o. , Košice

Hlavná stránka Späť

HEXATHERM
HEXATHERM 1.2.3 RADIA KOMFORT

 


gabotherm® HEXATHERM - novinka - stenové vykurovanie

Pokiaľ sa povie vykurovanie prevažne si predstavíme radiárory zavesené pod oknami, ich teplo, ale tiež suchý nepríjemný vzduch, ktorý je potrebné neustále zvlhčovať. Radiátorové vykurovanie je založené na výraznej cirkulácii vzduchu v miestnosti. Charakteristický je najmä veľký rozdiel medzi teplotou vykurovacej plochy, teplotou vzduchu a teplotou stien miestnosti, z čoho pramení nízky pocit tepelnej pohody. Bežné je usadzovanie prachu a baktérií na radiátore a ich neustále vírenie spôsobené cirkuláciou vzduchu. Radiátory tiež neúmerne vysušujú vzduch vďaka svojej vysokej povrchovej teplote. V súčasnej dobe sa stále viacej presadzuje podlahové vykurovanie, u ktorého je cirkulácia vzduchu vyvolaná prirodzeným pohybom teplého vzduchu nahor výrazne nižšia.

Oproti vykurovaniu radiátormi je v miestnosti rovnomernejšie rozvrstvenie tepla, žiaľ i tu dochádza k víreniu prachu a baktérií, i keď v oveľa menšej miere. Vzhľadom k tomu, že hrúbka podlahy sa pohybuje v rozmedzí 6-10 cm, je nutné počítať s dlhšou dobou potrebnou na vyhriatie miestnosti.

Jednoducho povedané ide o uloženie vykurovacích rúrok na stenu miestnosti pod tenkou vrstvou omietky. Vykurovaná stena tak predstavuje veľkoplošné vykurovacie teleso vyžarujúce teplo. Radiáciou dochádza k ohrievaniu ostatných stien, stropu i podlahy. Vykurovacia stena sa ohrieva na teplotu cca 35 °C a odtiaľ plynie teplota prívodu okolo 45 °C. Vychladenie spiatočky je omnoho výraznejšie ako u podlahového vykurovania, pretože objem vody v systéme je malý. To spolu s tenkou vrstvou omietky nad vykurovacími rúrkami spôsobuje, že reakcia systému na požiadavku regulácie je veľmi rýchla a dosahovaný komfort pre človeka vysoký. Stenové vykurovanie prináša novú kvalitu do života. Je nielen optimálne, čo sa týka pocitu tepelnej pohody, ale súčasne je najvýhodnejšie aj z hľadiska ľudského zdravia minimálne z dvoch dôvodov: - nedochádza k cirkulácii vzduchu, nevíri sa žiaden prach a baktérie - vďaka dosiahnutiu pocitu tepelnej pohody pri nižšej teplote vzduchu a vďaka nižšej povrchovej teplote vykurovacej steny ako u radiátorov sa vzduch nevysušuje a v miestnosti sa lepšie dýcha. Obidve tieto skutočnosti vytvárajú zo stenového vykurovania systém vhodný pre ľudí postihnutých alergiami, astmatikov apod. Naviac pri  použití stenového vykurovania je možné miestnosť vykurovať na teploty o 2-3 °C nižšie než u iných spôsobov, čo znamená úsporu cca 10 % energie, a tým i podstatne šetrnejší prístup k životnému prostrediu.

stenové vykurovanie WR 8
systém stenových vykurovacích registrov WRS 6
rúrka gabolith®
systém stenových vykurovacích registrov WPS 6

 

 

Hlavná stránka ] Späť ]

Pošlite prosím e- mail na adresu thermogas@thermogas.sk s dotazmi alebo komentármi týkajúcich sa týchto stránok.
Copyright © 2005 THERMOGAS PLUS s r.o.
Posledná zmena: 12. apríla 2006